Litva XİN: Rusiya ilə bağlı üç senari var - müharibə, təhdid və ya işğal
Litvanın xarici işlər naziri Kyastutis Budris Kiyevə səfəri zamanı Rusiya ilə müharibə və ya Baltikyanı dövlətlərin potensial işğalının qarşısını almaq üçün Kremlə qarşı sərt siyasət yürütməyə çağırıb.
Qaynarinfo xəbər verir ki, bu barədə "Avropa həqiqəti" yazır
Budris bu fikirləri çərşənbə axşamı Ukraynanın xarici işlər naziri Andrey Sibiqa ilə birgə mətbuat konfransında səsləndirib.
Litva XİN rəhbəri NATO kəşfiyyatının gəldiyi nəticəni vurğulayıb: Rusiya NATO üçün uzunmüddətli və birbaşa hərbi təhlükədir.
"Bu qiymətləndirmənin hər cür əsası var. Xüsusən də Rusiya planları və imkanları nəzərə alınarsa, onlar NATO-ya çox yaxın yerləşdirilməlidir. Onlar bu məqsədlərə onilliklərdir sərmayə qoyurlar və NATO ilə uzunmüddətli qarşıdurmaya açıq şəkildə hazırlaşırlar", – deyə Budris bildirib.
Rusiya hərbi gücdən siyasi hədəfləri üçün istifadə edir
O qeyd edib ki, Kreml açıq şəkildə ABŞ-ın Avropadan çıxmasını, Avropada dominantlıq etməyi və Litvanın inkişaf etməməsini istəyir.
Litvanın XİN rəhbəri Rusiya təhdidinin real və uzunmüddətli olduğunu vurğulayaraq bildirib ki, bu təhdidə qarşı dayanıqlı olmaq lazımdır, əks halda müharibəyə sürüklənmək qaçılmaz olacaq.
"Bizim Rusiya ilə üç variantımız var: ya Rusiya ilə müharibə, ya Rusiyanın təhdidi altında yaşamaq, ya da işğal olunmaq. İşğaldan qaçmaq üçün elə mövqedə olmalıyıq ki, düşməni cilovlaya bilək. Əks halda, müharibə reallığa çevriləcək", – deyə Budris vurğulayıb.
O əlavə edib ki, Ukraynaya uzunmüddətli dəstək və onun NATO-ya üzvlüyü Rusiyanın qarşısının alınmasının əsas hissəsidir.
"Bu rejim və onun niyyətləri ilə bağlı heç bir illüziyam yoxdur. Onlar heç bir əməkdaşlığa ehtiyac duymurlar, onların məqsədi torpaqları ələ keçirmək və qonşularına hökm etməkdir. Biz elə bir düşmənlə qarşı-qarşıyayıq ki, bunu hamıdan yaxşı siz bilirsiniz", – deyə Litva naziri vurğulayıb.
Bundan əvvəl mediada Baltikyanı ölkələrin Ukraynada mümkün atəşkəsdən narahat olduqları bildirilirdi.
Bundan əlavə, Almaniya Federal Kəşfiyyat Xidməti (BND) və Almaniya Silahlı Qüvvələrinin yeni qiymətləndirməsi göstərir ki, Rusiya özünü Qərblə sistematik münaqişədə görür və NATO ilə böyük müharibəyə hazırlaşır.