Meymunçiçəyi böyük qlobal təhlükəyə çevrilə bilər - Alimlərdən xəbərdarlıq
Sağlamlıq 19:53 01.04.2025
Surrey Universitetinin tədqiqatçıları Mpox virusunun (əvvəllər meymunçiçəyi kimi tanınır) müalicə edilmədiyi təqdirdə qlobal sağlamlıq üçün ciddi təhlükə yarada biləcəyini bildiriblər. Əvvəllər əsasən heyvanlardan insanlara keçən virus indi insandan insana davamlı ötürülmə nümayiş etdirir.
Qaynarinfo xəbər verir ki, araşdırma "Nature Medicine" jurnalında dərc olunub.
Mpox çiçək xəstəliyini ehtiva edən viruslar ailəsinə aiddir. İnfeksiya yüksək hərarət, şişkin limfa düyünləri və ağrılı səpgi ilə müşayiət olunur və bəzi hallarda ciddi fəsadlara səbəb ola bilər.
Meymunçiçəyi əvvəllər ilk növbədə Mərkəzi Afrikada tapılsa da, 2022-ci ildən bu virus bütün dünyaya yayıldı və Sahara-altı Afrikada yeni epidemiyalara səbəb olub. Hazırda infeksiya əsasən böyüklərə təsir edir, lakin elm adamları onun fəsad riski daha yüksək olan uşaqlar arasında sürətlə yayılmağa başlaya biləcəyi barədə xəbərdarlıq edir.
Viroloq Karlos Maluker de Motesin sözlərinə görə, virusun yayılma xarakteri dəyişib: "Son epidemiyalar göstərir ki, Mpox indi əsasən yaxın fiziki təmas vasitəsilə ötürülür. Bu, yoluxma zəncirlərinin uzanmasına və epidemiyaların uzanmasına səbəb olur".
Alimlər virusun IIb kimi tanınan yeni variantının yayılmasının yoluxma hallarının artması ilə eyni vaxta düşdüyünü qeyd ediblər. Bununla belə, indi digər ştamlar da aktivləşir, o cümlədən daha aqressiv hesab edilən I ştam... Viruslar insan orqanizminə daha yaxşı uyğunlaşmağa kömək edən genetik mutasiyaları toplayır.
"Mpox-a nəzarət qlobal prioritet olmalıdır. Bizim diaqnostik alətlərimiz azdır və daha az təsirli dərmanımız var. Bizə təcili olaraq yeni sınaq metodlarına və yerli dərman istehsalına ehtiyacımız var, əks halda yeni epidemiyalarla üzləşmək riskimiz var", deyə Maluker de Motes əlavə edib.
Çiçək xəstəliyindən fərqli olaraq, Mpox heyvanlar arasında təbii su anbarlarına malik olduğundan tamamilə məhv edilə bilməz. Alimlər xəbərdarlıq edirlər ki, yeni dərmanların sınaqdan keçirilməsi və hazırlanmasına sərmayə qoyulması kimi təcili tədbirlər görülməsə, virus qlobal sağlamlıq üçün təhlükə yaradaraq yenidən ortaya çıxmağa davam edəcək.