Konqo Demokratik Respublikasının (KDR) hökumət ordusu Vazalendo xalq milislərinin müttəfiq bölmələri ilə birlikdə Şimali Kivu əyalətində 23 Mart Hərəkatının (M23) üsyançılarına qarşı hücuma keçib.
Qaynarinfo xəbər verir ki, bu barədə bazar ertəsi yerli mənbələrə istinadən "Okapi" radiostansiyası məlumat yayıb.
"Konqo silahlı qüvvələri və Vazalendo qırıcıları Mubi şəhərinin (Şimali Kivu əyaləti) Valikale mərkəzindən 6 km məsafədə yerləşən Kakuku kəndindəki M23 mövqelərinə koordinasiyalı hücum həyata keçirib", deyə radiostansiyanın məlumatında deyilir.
Okapinin sözlərinə görə, ən gərgin döyüşlər Valikale yaxınlığındakı Kakuku kəndi yaxınlığında gedir.
Martın 27-də DRC silahlı qüvvələri M23 üsyançılarının və Ruanda hərbçilərinin birtərəfli atəşkəs və Valikale bölgəsindən geri çəkilmə ilə bağlı 22 mart 2025-ci il kommünikesinin müddəalarını pozduğunu və qüvvələrini artırmağa davam etdiklərini bildirib. Reuters xəbər verir ki, martın 22-də M23 rəhbərliyi birtərəfli atəşkəs çərçivəsində öz qoşunlarını Valikaledən çıxardığını elan edib.
Əsasən etnik tutsilərdən ibarət M23 hərəkatı on ildən çox əvvəl Konqo ordusundan ayrılıb. Son üç il ərzində onlar Şimali Kivu əyalətinin bir hissəsini işğal ediblər və yanvar ayında iki inzibati mərkəzi, Qoma və Bukavu şəhərlərini ələ keçirərək hücumlarını genişləndiriblər. BMT-nin hesablamalarına görə, M23 yaraqlılarına ən azı 4000 Ruanda əsgəri dəstək verir. Ruanda səlahiyyətliləri DRC-də vəziyyətin pisləşməsindən təəssüfləndiklərini bildirsələr də, günahı Kinşasanın üzərinə atıblar.